Публікація на сайті "Урядовий портал" від 03.08.2020 року.
Протягом січня-липня 2020 року послугами державної служби зайнятості скористалися понад 1,7 млн українців, які шукали роботу, з них майже 900 тис. мали статус зареєстрованого безробітного. За сприяння центрів зайнятості було працевлаштовано 370 тис. громадян, з них 220 тис. зареєстрованих безробітних.
Протягом карантину запроваджено низку законодавчих змін, які значно спростили умови реєстрації в службі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю на цей період.
По-перше, забезпечено можливість подання заяв про надання статусу безробітного та допомоги по безробіттю дистанційно, тобто на електронну пошту центру зайнятості, де людині зручно перебувати на обліку. Також зареєструватися як безробітний та оформити допомогу віднедавна можна через онлайн-портал державних послуг «Дія».
По-друге, підвищено з 650 до 1000 грн мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину та протягом 30 днів після його завершення.
По-третє, зареєстрованим у службі зайнятості безробітним допомога призначається з першого дня набуття статусу, навіть тим, хто був звільнений у період карантину за власним бажанням (до карантину звільненим за власним бажанням допомога виплачувалася з 91 дня набуття статусу).
З початку дії карантину (з 12 березня по 31 липня 2020 року) статус безробітного отримали 395 тис. осіб, що на 71% більше ніж за аналогічний період минулого року.
Однак, слід зазначити, що останнім часом зростання кількості зареєстрованих безробітних зупинилося. Так, у квітні статус безробітного отримали 149 тис. осіб, у травні їх кількість становила 97 тис. осіб, у червні – 75 тис. осіб, у липні – 68 тисяч.
Під час дії карантину фахівці центрів зайнятості не припиняють підбирати для безробітних підходящі вакансії, а для роботодавців – кваліфікований персонал. З 12 березня по 31 липня 2020 року роботу вдалося знайти для 222 тис. громадян, з них – 151 тис. безробітних. За видами економічної діяльності, найбільше громадян працевлаштовано:
- у сільському господарстві – 46% від усіх працевлаштованих;
- у переробній промисловості – 14%;
- у сфері торгівлі – 13%.
Криза, спричинена коронавірусною інфекцією, без перебільшення внесла суттєві корективи на український ринок праці. У сфері зайнятості спостерігалося суттєве зменшення кількості вакансій водночас із зростанням кількості безробітних громадян. Відтак на початок серпня на одне робоче місце претендувало 8 безробітних.
Станом на 3 серпня статус безробітного мають 506 тис. українців (у тому числі – з початку дії карантину статус безробітного отримали 395 тис. осіб).
Серед безробітних:
- за статтю: чоловіки – 211 тис. (або 42%), жінки – 295 тис. осіб (58%);
- за віковими групами: 31% - до 35 років; 29% – від 35 до 45 років; 26% – від 45 до 55 років, 14% – у віці понад 55 років;
- за освітою: 51% - вища освіта, 32% - професійно-технічна освіта, 17% – загальна середня освіта.
Допомогу по безробіттю станом на сьогодні отримують 426 тис. осіб.
Загальна кількість вакансій у базі даних служби зайнятості протягом січня-липня становила понад 476 тис. одиниць. Найбільшим попитом на ринку праці користувалися кваліфіковані робітники з інструментом, робітники з обслуговування та експлуатації устаткування, працівники сфери торгівлі та послуг, а також некваліфіковані працівники. Відчутно меншим був попит на професіоналів – інспекторів, провізорів, економістів, інженерів та лікарів.
Під час карантинних обмежень, аби максимально зберегти робочі місця, було напрацьовано алгоритм підтримки малого та середнього бізнесу. Так, відповідно до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва, які зупинили чи скоротили свою діяльність, надається допомога по частковому безробіттю. Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної сітки або окладу, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (нині це 4723 грн) на місяць.
За період з початку дії цієї норми і до кінця липня було подано понад 215,7 тис. пакетів документів (з них – понад 188 тис. – від фізичних осіб-підприємців, які є застрахованими особами), прийнято понад 197 тис. позитивних рішень для здійснення виплат 357,3 тис. працівників (з них 174,5 тис. – ФОПи).