Інтерв'ю директора Державного центру зайнятості Юлії Жовтяк журналу 

«Радник у сфері бюджетної бухгалтерії» від 08 червня 2021

Інтерв’ю підготувала головний редактор Таїса Виговська

З початку 2021 року велика кількість бухгалтерів-бюджетників через процеси децентралізації та об’єднання громад залишилася без роботи. Крім втрати робочого місця, мають вони й ще одну проблему – неможливість вчасно отримати належну їм допомогу по безробіттю — у всій країні існує затримка таких виплат. З питаннями, що стосуються проблем виплати допомоги та ситуації на ринку праці, ми звернулися до директора Державного центру зайнятості — Юлії Жовтяк.

  • Доброго дня, пані Юліє! У зв’язку з чим виникла ситуація із затримкою виплат допомоги по безробіттю? Який строк затримки на сьогодні?
  • Вітаю! Фінансування допомоги по безробіттю здійснюється щоденно в межах поточних надходжень до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від сплати роботодавцями єдиного внеску.

Видатки на виплату допомоги по безробіттю є захищеними, фінансування цих витрат проводиться в першочерговому порядку. На сьогодні здійснюється фінансування допомоги, нарахованої безробітним 11 травня.

  • На скільки збільшилася кількість безробітних порівняно з аналогічним періодом (травнем) 2020 року?
  • З початку пандемії COVID-19 соціально-економічне становище України, як і більшості країн світу, погіршилося. Це вплинуло на скорочення попиту роботодавців на працівників та зростання реєстрації безробітних у центрах зайнятості.

У 2020 році послугами Державної служби зайнятості скористалися 2,2 млн громадян, які шукали роботу, з них 1,2 млн осіб мали статус зареєстрованого безробітного, що на 22 % більше, ніж  у 2019 році.

Незважаючи на карантинні заходи, фахівці служби зайнятості шукають для безробітних пропозиції роботи, а для роботодавців — кваліфікований персонал.

Протягом 2020 року за сприяння служби зайнятості нове робоче місце знайшли 606 тис. українців. За 5 місяців 2021 року фахівці служби підібрали роботу для 238 тис. осіб.

Починаючи з березня 2021 року ситуація на ринку праці поступово стабілізується. Так, станом на 01.06.2021 кількість безробітних, зареєстрованих у службі зайнятості, становила 379 тис. осіб, що на 26 % менше, ніж на відповідну дату минулого року (станом на 01.06.2020 у службі зайнятості було зареєстровано 511 тис. безробітних).

  • Які професії на сьогодні найбільш затребувані у роботодавців?
  • Станом на 01.06.2021 кількість актуальних вакансій у базі даних Державної служби зайнятості становить 69 тис. одиниць, що на 17 % більше, ніж на цю ж дату торік.      

У професійному розрізі, як і раніше, найбільший попит роботодавців спостерігається на:

  • кваліфікованих робітників з інструментом — 21 % від усіх вакансій (швачка, електромонтер, електрогазозварник, слюсар-ремонтник, слюсар-сантехнік, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, монтер колії, муляр, маляр, робітник з комплексного обслуговування й ремонту, пекар);
  • робітників з обслуговування устаткування та машин — 18 % (водій, водій тролейбуса, трамвая, токар, оператор заправних станцій, тракторист, машиніст екскаватора, фрезерувальник, водій навантажувача, дорожній робітник);
  • працівників сфери торгівлі та послуг — 13 % (продавець, кухар, охоронник, поліцейський, помічник вихователя, соціальний робітник, перукар, офіціант, бармен);
  • некваліфікованих працівників— 13 % (підсобний робітник, робітник з комплексного прибирання будинків, двірник, прибиральник приміщень, вантажник, сторож, комірник, укладальник-пакувальник, кухонний робітник);
  • професіоналів — 12 % (провізор, спеціаліст державної служби, вчитель, вихователь, інспектор, інженер, лікар, керівник музичний, економіст, практичний психолог);
  • фахівців— 11 % (сестра медична, бухгалтер, фармацевт, фельдшер, електрик, майстер виробничого навчання, механік, технік, електромеханік, мерчендайзер);
  • керівників, менеджерів — 5 % (головний бухгалтер, менеджер зі збуту, начальник відділу, майстер, начальник відділу поштового зв’язку).
  • Чи доступне застрахованим особам, що перебувають на обліку в центрах зайнятості, безкоштовне професійне навчання в період карантину?
  • Державна служба зайнятості задля якнайшвидшого повернення безробітних до продуктивної зайнятості надає їм послуги з професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації.

Професійне навчання організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості безробітного. Навчання здійснюється безоплатно в навчальних закладах, в установах та організаціях незалежно від форми власності.

Протягом 2020 року професійне навчання за направленням служби зайнятості проходили 93 тис. безробітних. З них 48 тис. навчалися у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (ЦПТО ДСЗ).

Центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості — це спеціалізовані сучасні навчальні заклади, основним завданням яких є навчання та перекваліфікація дорослих людей, професія яких втратила свою актуальність на ринку праці або ж вони потребують нових навичок чи знань.

У системі служби зайнятості функціонують 11 таких центрів, які здійснюють навчання за 95 ліцензованими  робітничими професіями.

Матеріально-технічна база ЦПТО ДСЗ  відповідає  всім сучасним  вимогам і  стандартам до навчальних закладів. Для навчання слухачів використовується високотехнологічне обладнання та устаткування, а для організації виробничої практики налагоджено тісний  звʼязок з місцевими роботодавцями.

За 4 місяці 2021 року професійне навчання проходили 44 тис. безробітних, з них – майже 27 тис. навчалися у наших ЦПТО. Найбільша кількість безробітних навчалася за професіями: перукар, адміністратор, швачка, продавець продовольчих та непродовольчих товарів, манікюрник, електрогазозварник, касир, тракторист, кондитер.

Враховуючи карантинні обмеження та задля підвищення якості освітніх послуг, у центрах профтехосвіти активно впроваджуються елементи дистанційного навчання та здійснюється розробка дистанційних курсів. У навчальний процес впроваджуються елементи дуального навчання.

Дуальна система навчання передбачає поєднання навчання та стажування на підприємстві. Теоретичний курс навчального плану проходить на базі освітньої установи, а виробнича практика — безпосередньо на підприємствах, які замовляють фахівців.

Для прикладу. Нещодавно на Дніпропетровщині за програмою «Слюсарні роботи з обслуговування та ремонту вантажних автомобілів» пройшли навчання 8 водіїв та 11 трактористів. Навчальний процес за дуальною формою проходив на базі Державного професійно-технічного навчального закладу «Державний Дніпропетровський навчальний центр «Дніпроагротехсервіс».

Упродовж навчання безробітні здобули знання з технічного обслуговування та експлуатації тракторів нових марок, вивчали зміни до правил дорожнього руху, а також основи зберігання, транспортування, застосування пестицидів та добрив.  Після завершення навчання слухачі отримали свідоцтво державного зразка, і головне —  омріяну роботу.

  • Яку середню заробітну плату пропонують у вакансіях бухгалтерам бюджетної сфери?
  • Наразісередній розмір заробітної плати у вакансіях становить понад 8 тис. грн, а для бухгалтерів (залежно від професійного досвіду) — від 7 тис. до 20 тис. гривень.

Дуже дякуємо за приділений час та корисну інформацію!