Робота, адаптація до мирного життя, ставлення суспільства — це головні причини тривоги за своє майбутнє після війни серед ветеранів
«Те, що вдома мене чекає дружина, успішний бізнес, те, що я маю не просто мрії, а конкретну мету — це змушує мене боротися, змушує повернутися з війни не лише фізично, але й психологічно», — ці слова мені сказав Леонід. Він військовий. У день нашої зустрічі разом із дружиною вони дізналися, що отримали грант від держави на розвиток свого бізнесу. Після цієї зустрічі вони поїхали у різні кінці країни: він — боротися за наше з вами сьогодні у Бахмут. Вона — додому на Хмельниччину, де будує їхнє з чоловіком завтра. Поки він на передовій, саме дружина розвиває сімейний бізнес.
Робота, адаптація до мирного життя, ставлення суспільства — це головні причини тривоги за своє майбутнє після війни серед ветеранів. 55% опитаних в рамках дослідження центру «Принцип» та Gradus бояться, що не зможуть знайти роботу.
Розуміючи ці запити від ветеранів, уряд розробив програми підтримки, аби наші бійці та бійчині знали — у мирному житті в них є багато можливостей: навчання, працевлаштування, комфортні умови праці та доступні кредити на житло.
Створення чи розвиток власного бізнесу
Понад 63% ветеранів після повернення до мирного життя хочуть мати бізнес. Такі дані опитування Українського ветеранського фонду.
Це дивовижне прагнення бути економічно активним надзвичайно потрібне українській економіці. Тож у квітні Міністерство економіки додало до грантової програми «Власна справа» окремий ветеранський напрям.
На відкриття чи розвиток власного бізнесу ветерани можуть отримати від 250 тисяч до мільйона гривень:
- Понад 63% ветеранів після повернення до мирного життя хочуть мати бізнес
— до 250 тис. грн, якщо створять одне робоче місце.
— до півмільйона можуть отримати дружина чи чоловік ветерана або ветеранки, якщо створять два робочі місця.
— до 1 млн грн, якщо ветеран чи ветеранка є підприємцем останні 3 роки. При цьому потрібно створити 4 робочі місця. Щонайменше два з них — для інших захисників та захисниць чи осіб, які отримали інвалідність унаслідок війни.
Отримати грант максимально просто. Потрібно подати заявку та бізнес-план через портал Дія, пройти співбесіду у місцевому Центрі зайнятості та відкрити рахунок, на який надійдуть кошти.
З майже п’яти сотень заявок — 119 отримали погодження. Загальна сума, яку отримають переможці, 47 мільйонів гривень. Серед грантерів 63 ветерани, 48 дружин військовослужбовців, 8 ветеранів-підприємців, які готові створити щонайменше 4 робочих місця.
Різниця між кількістю заявок і кількістю переможців свідчить, що не всі знають, як правильно писати бізнес-план чи загалом будувати бізнес. Тому ми впровадили другу складову програми — освітню. Міністерство економіки підписало декілька меморандумів із партнерами, які безкоштовно навчатимуть або консультуватимуть охочих про те, як подати заявку на грант, писати бізнес-план і навіть як надалі ефективно використовувати отримані кошти.
Зміна професії: безоплатне навчання чи підвищення кваліфікації
Більшість захисників і захисниць у соціологічних опитуваннях говорять, що до війни мали цивільні професії. Частина роботодавців намагалися підтримувати їхнє рішення: продовжували виплату заробітної плати, зберігали робоче місце, допомагали і своїм працівникам, і їхнім підрозділам. Тож частина ветеранів і ветеранок готові повернутися на попередні місця роботи. Але є ті, хто прагне змінити фах, чи пристосувати навички набуті на війні до мирного життя.
Ті, кому цікавіше навчання чи зміна професії, можуть здобути професійну освіту у 8 Центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: у Рівному, Одесі, Харкові, Івано-франківську, Полтаві, Львові, Дніпрі, Сумах. Центри мають 95 ліцензованих професій та 365 освітніх програм.
Учасники бойових дій та люди з інвалідністю, яку отримали внаслідок війни, можуть пройти безоплатне професійно-технічне навчання. Обирати професію, програму підвищення кваліфікації та місце навчання вони можуть самостійно. Перелік професій, освітніх програм та закладів освіти є на сайті Державної служби зайнятості.
І найбільш гнучкий інструмент — ваучер на навчання еквівалентом майже 27 тисяч гривень. Головна перевага ваучерів в тому, що людина сама обирає освітній заклад та програму навчання. Доступні 123 професії і спеціальності — від ІТ-технологій до сільського господарства. При цьому лише для учасників бойових дій доступне навчання за напрямками «економіка» та «менеджмент».
На сьогодні ваучери на навчання отримали понад 14 тисяч людей. Найбільша кількість учасників програми, майже три тисячі, обрали навчання за спеціальністю психологія і понад 600 українців хочуть мати освіту для соціальної роботи.
Інклюзія на робочому місці
На жаль, частина захисників і захисниць повертаються з фронту із пораненнями. Ми повинні зробити все для того, щоб вони не відчували бар'єрів і могли повною мірою реалізувати свої таланти і здібності на робочому місці. Тому уряд компенсує роботодавцям до 100 тисяч гривень за облаштування відповідних робочих місць для осіб з першою та другою групами інвалідності. Йдеться про поручні та бруси, тактильні матеріали для підлог і сходів, підйомні платформи для робочих місць, брайлівські клавіатури і допоміжні засоби для відновлення слуху та інші.
Ми прогнозуємо, що вже до кінця цього року вдасться облаштувати щонайменше півтори тисячі робочих місць. Програма діятиме й у наступному році.
Та замало лише створити інклюзивні умови, важливо також мотивувати ветеранів і ветеранок цими умовами користуватися. Саме для цього із Superhumans центром у Львові ми почали вже на етапі лікування ділитися з ветеранами різними можливостями від держави. Важливо, щоб після виходу із реабілітаційного центру, лікарні або госпіталю, ветеран чи ветеранка не просто мали протез, а ще й мали умови та бажання його використовувати. Щоб у них була робота, куди хочеться йти, бізнес, який хочеться розвивати, оселя, куди хочеться повертатися після насиченого дня.
Доступні кредити на житло
І, звісно, для багатьох ветеранів та ветеранок важливо мати власне житло. Для цього маємо програму доступного кредитування єОселя. Тепер квартиру під 7% річних можуть придбати, зокрема, ветерани та члени їхніх родин та фактично всі українці, які не мають власного житла.
Нам вдалося суттєво збільшити фінансування програми, тож до кінця року зможемо видати 10 тисяч кредитів на житло.
Кожна із цих програм — найменше, що ми можемо зробити, аби віддячити нашим захисникам та захисницям за наше мирне життя в тилу. Поки Леонід і сотні тисяч інших бійців борються за наше сьогодні. Будувати підґрунтя для їхнього завтра мають не лише їхні родини, але й кожен із нас на своєму місці. У переможному завтра ми всі маємо жити в заможному і гармонійному суспільстві, де можливо втілити всі економічні мрії.