З 1 січня 2019 року набув чинності новий Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, що вніс низку суттєвих змін в організацію діяльності служби зайнятості щодо надання послуг клієнтам. Тепер шукачі роботи, які завітають до служби зайнятості, спочатку зустрічаються з реєстратором. Його завдання – з’ясувати потреби людини, поінформувати про послуги, які надає служба зайнятості, зокрема в онлайн режимі. З метою якісного підбору підходящих вакансій та прискорення працевлаштування, реєстратор запропонує скласти резюме, відвідати заходи служби зайнятості, проведе первинне профілювання – оцінку можливостей працевлаштування людини. Оскільки цей фахівець володіє повною інформацією про наявні вакансії, то він також проводить підбір підходящої роботи. А в разі неможливості направлення на працевлаштування призначає зустріч з кар’єрним радником. Далі саме цей фахівець опікуватиметься працевлаштуванням людини.
За новим порядком обслуговування шукачів роботи працювали директори базових центрів зайнятості та філій Черкаського обласного центру зайнятості.
За словами директора Черкаського міського центру зайнятості Оксани Щербак, важливо під час обслуговування клієнта перевірити актуальність пропозиції підходящої роботи та попередньо узгодити з роботодавцем умови проведення співбесіди з особою, яка шукає роботу і подала заяву про надання статусу безробітного.
«Під час спілкування з людиною, яка втратила роботу, слід зорієнтувати її на ефективний пошук роботи. Її бажання працевлаштуватися має бути головною рушійною силою в роботі реєстратора», – наголошує директор Черкаської районної філії обласного центру зайнятості Олександр Гриценко.
Варто зазначити, що фахівець, який виконує функції реєстратора, має володіти навичками ефективної комунікації з клієнтом. Як зазначає директор Уманського міського центру зайнятості Степан Фащевський, слід бути зосередженим і намагатися налагодити контакт із шукачем роботи, зрозуміти причини звільнення з попереднього місця роботи та підібрати оптимальні варіанти вакансій.
Коли клієнт заповнив анкету, а реєстратор вніс усі необхідні персональні дані, його завданням є інформування про послуги служби зайнятості. «Важливо пояснити роботу наявних електронних інструментів пошуку роботи, насамперед, сенсорних екранів та загальнодоступних комп’ютерів. Також надати інформацію про можливість використання Е-кабінету», – зазначає директор Шполянської районної філії Ігор Мусюра.
Враховуючи власний досвід роботи та ведення особистого прийому громадян, директор Кам’янської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості Тетяна Бурдєєва наголошує на відході від стандартної процедури обслуговування клієнтів: «Під час первинного звернення шукача роботи до сервісних установ служби зайнятості вивчаються всі можливі варіанти зайнятості, відповідно клієнт отримує загальну картину місцевого ринку праці та співвідносить свої бажання з реальною ситуацією».
Коментуючи зміст реформи, директор Смілянського міськрайонного центру зайнятості Тетяна Сумська наголосила, що розмежування функцій реєстрації та консультування, а також запровадження підходу взаємних зобов’язань клієнта та фахівця служби зайнятості, дозволяє говорити про важливість усвідомлення клієнтом власної відповідальності за побудову професійної кар’єри.
Водночас директори Маньківської, Тальнівської, Звенигородської, Христинівської районних філій та Ватутінської міської філії Черкаського обласного центру зайнятості наголошують, що використання у своїй роботі індивідуального підходу до клієнтів служби зайнятості, дозволяє якісно та оперативно досягти головної мети – працевлаштування шукачів роботи.