Війна завдала збитків українській економіці, що призвело до ускладнень на ринку праці. Про те, чи є в українців шанси знайти роботу у цей складний час, Кореспондент.net розповіла директор Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк.
Юліє Сергіївно, як змінився ринок праці в Україні після повномасштабного вторгнення?
З початку військової агресії служба зайнятості здійснювала свою діяльність в умовах суттєвого скорочення попиту роботодавців на працівників через зниження економічної активності. При цьому зростання реєстрації безробітних в центрах зайнятості не було, адже значна частина громадян на початку війни не розірвала трудові відносини і повернулася до роботи після припинення активних бойових дій або на релоковані підприємства. Слід зазначити, що служба зайнятості може коментувати чисельність лише тих шукачів роботи, які звернулись до центрів зайнятості. Протягом 2022 року послуги отримали понад 1 млн осіб, статус зареєстрованого безробітного мали 868 тис. українців. В умовах значного обмеження попиту на працівників за сприяння Державної служби зайнятості у 2022 році нове робоче місце знайшли 305 тис. осіб. У цьому році послуги служби зайнятості отримали вже 315 тис. громадян.
Скільки українців рік тому і зараз мають офіційний статус безробітних?
Зараз статус безробітного мають 139 тис. осіб, що на 55% менше, ніж на початок повномасштабного вторгнення. З них - 100 тис. жінок та 39 тис. чоловіків. Якщо на початку 2022 року серед зареєстрованих безробітних жінки становили половину безробітних, то на сьогодні - 72%.
У регіональному розрізі найбільша кількість безробітних зареєстрована в Харківській (11 тис.), Запорізькій (11 тис.) та Дніпропетровській (10 тис.) областях.
З початку війни кількість актуальних вакансій, зареєстрованих у базі даних Державної служби зайнятості, скоротилася на 44% - з 53 тис. (станом на 1 березня 2022 року) до 30 тис. (на 27 березня 2023 року). У регіональному розрізі, найбільша кількість вакансій зосереджена у Києві (5,4 тис.), Львівській (4,1 тис.), Дніпропетровській (2,5 тис.) та Хмельницькій (1,7 тис.) областях. У той же час на Єдиному порталі вакансій, який об’єднує базу вакансій служби зайнятості та шести провідних українських сайтів з пошуку роботи (Work.ua, robota.ua, novarobota.ua, PidBir, grc.ua, Jooble), щоденно налічується більше 150 тис. пропозицій роботи. Оновлення бази відбувається декілька разів на день.
Скільки часу безробітні мають можливість перебувати у цьому статусі?
Обмежень щодо строків перебування у статусі безробітного немає. А період виплати допомоги з безробіття на час дії воєнного стану складає 90 днів. Для осіб передпенсійного віку (за рік до набуття права на пенсію) тривалість виплат не може перевищувати 360 днів.
Фахівці яких сфер виявилися зайвими, а на яких, навпаки, зріс попит роботодавців?
Структура вакансій у професійному розрізі суттєво не змінилася. Професії, які користувалися попитом до війни, потрібні і сьогодні. Роботодавці найчастіше шукають:кваліфікованих робітників з інструментом – 23% всіх поданих вакансій (швачка, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, слюсар-ремонтник, слюсар-сантехнік, електрогазозварник, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, пекар, слюсар-електрик з ремонту електроустаткування, електрослюсар підземний, слюсар аварійно-відновлювальних робіт, верстатник деревообробних верстатів, маляр);професіоналів - 18% (вчитель, фармацевт, лікар загальної практики-сімейний лікар, вихователь, інспектор, інженер, економіст, практичний психолог);робітників з обслуговування, експлуатації устаткування та машин - 16% (водій, оператор заправних станцій, токар, тракторист, оператор верстатів, машиніст екскаватора, водій навантажувача, оператор верстатів з програмним керуванням, фрезерувальник, машиніст крана).
За даними служби зайнятості ТОП-5 найпопулярніших професій сьогодні виглядає так:
- водій автотранспортних засобів;
- підсобний робітник;
- тракторист-машиніст сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;
- продавець продовольчих товарів;
- оператор котельні.
Під час війни суттєво зменшився попит на працівників у фінансовій та страховій сфері, на будівництві, у готельному та ресторанному бізнесі. Крім того, практично відсутній попит в авіаційному транспорті, сфері туризму, дозвілля та розваг.
Допомога безробітним і робота для молоді
Як змінився протягом року рівень оплати праці?
За останніми даними Державної служби статистики України середній розмір заробітної плати штатних працівників у 2022 році, порівняно з 2021 роком, зріс на 6% та становив 15 тис. гривень.Найвищою зарплата була у сфері інформації та телекомунікацій (31 тис. грн), фінансовій та страховій діяльності (28 тис. грн), держаному управлінні та обороні (21 тис. грн), професійній, науковій та технічній діяльності (21 тис. грн). Найнижчою - у поштовій та кур’єрській діяльності (9 тис. грн), тимчасовому розміщенні й організації харчування (9 тис. грн) та на будівництві (10 тис. грн).
На які вакансії, попри війну, пропонують найбільші зарплати? Що для того, щоб отримати таку роботу, потрібно знати і вміти?
У базі даних Державної служби зайнятості є окремі пропозиції роботи з високою заробітною платою, наприклад: фахівець з розроблення комп'ютерних програм - 110 тис. грн, інженер-програміст - 78 тис. грн, слюсар-інструментальник - 60 тис. грн, агроном – 52 тис. грн, водій - 45 тис. грн, кухар - 45 тис. грн, бухгалтер - 43 тис. грн, тракторист - 30 тис. грн, токар - 25 тис. грн, електрогазозварник - 25 тис. грн.Такийвисокий рівень оплати праці роботодавці пропонують кваліфікованим працівникам з досвідом роботи за виконання складних завдань або за роботу в особливих умовах. Також часто роботодавці вимагають від претендентів знання іноземної мови, вміння працювати у стресових ситуаціях, гнучкості, комунікабельності, мобільності та адаптивності.
Яку допомогу від держави зараз отримують безробітні?
Усі зареєстровані безробітні, зокрема й ті, які втратили роботу вже під час війни, отримують допомогу з безробіття відповідно до чинного законодавства.Розмір та тривалість такої виплати залежить від страхового стажу людини (як загального так і набутого протягом12 місяців, що передували реєстрації в центрі зайнятості), розміру зарплати, статті звільнення тощо. Допомога не може бути меншою мінімального розміру, який на сьогодні становить: 1800 грн - для застрахованих осіб і 1000 грн - для незастрахованих, або тих, які за останні 12 місяців, що передували реєстрації, мали страховий стаж менше семи місяців. Максимальний розмір виплати допомоги з безробіття в умовах воєнного стану не може перевищувати мінімальної зарплати, яка у 2023 році становить 6700 грн.
Завжди важче було знайти роботу молоді та пенсіонерам. Зараз вони мають можливість працевлаштування?
Молоді люди, які мають досвід роботи та достатню кваліфікацію, становлять інтерес для роботодавців. Молоді та студентам, які ще не мають кваліфікації, може бути запропонована робота, що не потребує спеціальної підготовки, наприклад, кур’єра, страхового агента тощо. Також молодь, яка навчається, може бути залучена до виконання робіт, які мають оборонний характер, зокрема з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та воєнного характеру.
Протягом 2022 року послуги Державної служби зайнятості отримували 249 тис. безробітних з числа молоді у віці до 35 років (29% загальної кількості безробітних). За сприяння служби торік нове робоче місце знайшли 69 тис. осіб у віці до 35 років, у тому числі й 51 тис. безробітних. У січні-лютому 2023 року статус безробітного мали 58 тис. осіб з числа молоді (24% загальної кількості безробітних). Було працевлаштовано 7 тис. осіб у віці до 35 років, у тому числі й 4 тис. безробітних.
Професійне навчання на замовлення роботодавців пройшли 2 тис. безробітних у віці до 35 років. Профорієнтаційними послугами було охоплено 36 тис. безробітних з числа молоді та 11 тис. осіб, які навчаються в різних навчальних закладах.
Для пенсіонерів пропонують вакансії консьєржа, сторожа, охоронця, слюсара-сантехніка. Для жінок - няні, виховательки, гувернантки, бухгалтера. Така робота підходить колишнім учителям та вихователям. Також їм пропонується дистанційна робота, наприклад, операторами контакт-центрів.
Шанси для людей з інвалідністю та переселенців
Особливе питання - працевлаштування людей з інвалідністю. Чи є для них можливість заробітку?
Протягом 2022 року послуги Державної служби зайнятості отримували 51 тис. осіб з інвалідністю. Нове робоче місце за сприяння служби знайшли 9 тис. з них.
З метою сприяння інтеграції людей з інвалідністю у суспільство практикується інклюзивний підхід до процесу підбору роботи. Фахівці служби зайнятості в першу чергу отримують інформацію про види робіт, які особа з інвалідністю може виконувати з урахуванням стану її здоров’я. Ця інформація зазначається в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю. Таким шукачам роботи надається спектр соціальних послуг, зокрема – профорієнтаційні та консультаційні послуги, підтримка та супровід під час та після працевлаштування тощо. Для надання матеріальної підтримки особи з інвалідністю, за їх бажанням, залучаються до участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру.
Також фахівці служби проводять семінари для роботодавців, у тому числі з питань працевлаштування осіб з інвалідністю, на яких розповідають про можливості отримання компенсації за працевлаштування такої категорії людей.
У яких регіонах найбільше шансів влаштуватися на роботу внутрішнім переселенцям?
Протягом 2022 року за сприяння служби зайнятості було працевлаштуванню 16 тис. внутрішньо переміщених осіб, з них - 12 тис. мали статус зареєстрованого безробітного. Найбільша кількість працевлаштованих була у Дніпропетровській (2,3 тис. осіб) обл., в Києві (1,1 тис. осіб), у Львівській (1,1 тис. осіб), Вінницькій (907 осіб) та Полтавській (837 осіб) областях.
У січні-лютому 2023 року Державна служба зайнятості надала допомогу в працевлаштуванні 2 тис. внутрішньо переміщених осіб. З них найбільше працевлаштовано в Дніпропетровській, Харківській, Київській областях та у столиці.
Які пільги отримують роботодавці, коли беруть на роботу ВПО?
Для таких роботодавців діють дві програми:
- перша - протягом двох місяців з дня працевлаштування ВПО ми компенсуємо роботодавцю витрати на зарплату працівника в розмірі 6700 грн. З початку дії цієї програми працевлаштовано майже 21 тис. осіб. Найбільше ВПО отримали роботу у Дніпропетровській, Львівській, Полтавській областях та в Києві.
- друга розпочала свою дію цього року - в разі працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа ВПО на 12 місяців роботодавцям сплачується компенсація протягом 6 місяців. Максимальний щомісячний розмір такої компенсації становить 13400 грн.
Чи багато людей, які втратили роботу, працюють в "Армії відновлення"?
До виконання таких суспільно корисних робіт долучились вже 11 тисяч безробітних з 14 регіонів України. Співвідношення між чоловіками та жінками становить 45% до 55%. Найбільша кількість з них мають вік від 45 до 55 років (34%). Слід зазначити, що підбір безробітних для виконання тих чи інших видів робіт залежить саме від характеру робіт, адже це може бути і плетіння маскувальних сіток для потреб ЗСУ, фасування гуманітарної допомоги, облаштування та укріплення блок-постів або підвальних приміщень під укриття, заготівля дров, участь в організації та забезпеченні роботи "Пунктів незламності" тощо.
Майбутнє ринку праці
Які сучасні і перспективні професії мають можливість опанувати безробітні?
У системі служби зайнятості діє 8 центрів професійно-технічної освіти, які здійснюють професійне навчання дорослого населення за 95 професіями та більш ніж 335 напрямами. Цей перелік постійно розширюється. Слід звернути увагу на те, що певні освітні послуги надаються лише зареєстрованим безробітним (професійне навчання), а деякі доступні особам, які не зареєстровані в статусі безробітних (для прикладу - отримання ваучера в разі відповідності умовам його надання).
Найчастіше безробітні отримують професії продавця, тракториста, кухара, водія, касира, швачки, перукаря та електрогазозварника. З метою набуття безробітними кваліфікацій, затребуваних на ринку праці, запроваджено навчання з таких спеціальностей, як керування безпілотним літальним апаратом (дроном), ізолювальник з термоізоляції, спеціаліст з монтажу пласких покрівель, монтажник віконних та дверних конструкцій, фахівець з передових систем термомодернізації будівель і споруд, а також короткострокові навчальні курси з основ сільського господарства (в рамках проєкту "Школа Фермерства 2.0").
За яких умов можна отримати гранти на відкриття власної справи?
1 липня 2022 року Державна служба зайнятості долучилася до розпочатого урядом проєкту "єРобота", однією із найактивніших програм якого стала програма з надання мікрогрантів на створення чи розвиток власної справи. Сума мікрогрантів за програмою - від 50 до 250 тис. грн. Основною вимогою отримання коштів є створення нових робочих місць.Подати заяву на отримання мікрогранту можна через портал Дія. До заяви обов’язково додається бізнес-план щодо започаткування нового або розвитку вже діючого бізнесу.
Рішення щодо надання мікрогрантів приймає Державний центр зайнятості. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в Ощадбанк.
Упродовж трьох років підприємець повертає отриману суму коштів шляхом сплати податків та зборів, передусім за працевлаштованих працівників. За півроку дії цієї програми у 2022-му було отримано майже 17 тис. заявок - понад 3,3 тис. українців отримали грантові кошти, завдяки чому вже почали створювати нові робочі місця.
З початку 2023 року вже надійшло майже 4 тис. заяв. Наразі триває прийом документів по 5 періоду, який триватиме до 9 квітня. Всього таких періодів - 20. В цілому, по наданих грантах передбачається створення вже більше 8 тисяч нових робочих місць. І ця кількість постійно зростає.
Умови отримання мікрогрантів прості: позитивна ділова репутація, реалістичний та прозорий бізнес-план, який передбачає створення одного або двох нових робочих місць та бажання відновлювати нашу економіку.
Як, на вашу думку, надалі змінюватиметься ринок праці?
Прогнози дуже складно робити, оскільки зараз все залежить від тривалості бойових дій та їх наслідків для нашої економіки. В Міністерстві економіки України вважають, що у 2023 році кількість безробітних (за методологією Міжнародної організації праці) становитиме 2,8 млн осіб, що утричі більше, ніж у 2021 році. Зокрема, збільшення чисельності безробітних може викликати повернення значної кількості громадян України з-за кордону.
Після закінчення війни можна очікувати поступового зростання попиту на працівників у сфері будівництва, надання комунальних послуг, на транспорті, у сфері тимчасового розміщення та харчування та для здійснення операцій з нерухомим майном.
На звільнених територіях, у першу чергу, необхідно буде відновлювати роботу критичної інфраструктури. Це будівництво та відновлення житла, енергетична галузь, водопостачання, газопостачання, сфера забезпечення населення товарами першої необхідності, надання медичної допомоги тощо.Тому прогнозується підвищений попит, зокрема, на комунальних працівників, водіїв, енергетиків, будівельників різних кваліфікацій. Також будуть затребувані лікарі різних спеціалізацій, молодший медичний персонал, працівники закладів освіти.
Які професії ви порадили б обирати випускникам шкіл?
Головне - щоб обрана професія була "до душі" і робота приносила задоволення. Професіонали в будь-якій галузі завжди отримують високий дохід. В цілому ж, не відкрию таємницю, найперспективнішими та високооплачуваними сферами діяльності залишаються ІТ, Big data(робота з великими базами даними, яка потрібна у різних сферах), робототехніка, сільське господарство та високоточне машинобудування. І, звичайно - військова справа та інженерні професії.
Розмовляла Галина Гірак