21.10.2024 | 17:25

Повернувшись з фронту, ветерани шукають способів адаптуватися до цивільного життя. Наприклад, розпочати власну справу. Не всі знають, проте держава готова підтримати захисників на цьому шляху завдяки грантовій програмі.

«Грант для ветеранів та другого з подружжя» — державна програма для ветеранів, другого з подружжя, а також осіб з інвалідністю внаслідок війни. Вона не просто надає фінансування, а й допомагає пристосуватися до мирного життя і розвивати бізнес — новий чи той, який вже існує.

Від початку дії програми (квітень 2023 року) уже понад 1000 людей змогли реалізувати свої проєкти. Статистика Державної служби зайнятості свідчить, що 28% грантерів відкрили магазини та майстерні, 15% — кафе або кав’ярні, ще 15% виробляють товари, 9% надають послуги. 

55% підприємців, які скористалися грантовою програмою — це українські захисники та захисниці, ще 44% — їхні чоловіки/дружини. Особи з інвалідністю, набутою через війну, також отримали фінансову підтримку від держави, але їх поки лише 1%. 

Як працює програма грантів для ветеранів?

Учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни, зареєстровані як ФОП, можуть отримати: 

  • до 250 тис. грн на розвиток бізнесу, якщо створюють одне робоче місце;
  • до 500 тис. грн, якщо візьмуть на роботу двох працівників;
  • до 1 млн грн, якщо працевлаштують чотирьох осіб. Але для отримання такої суми є ще додаткові умови — особа має бути зареєстрована як ФОП щонайменше 12 місяців та співфінансувати 30% вартості проєкту власними або кредитними коштами.

Члени сім’ї ветерана (чоловік або дружина) можуть отримати за грантовою програмою до 250 тис. грн, або до 500 тис. грн на таких самих умовах.

Грант повертається за рахунок сплачених податків та зборів.

Як подати заявку на отримання гранту для ветеранів

  1. Для початку напишіть бізнес-план – він має бути зрозумілий і життєздатний.
  2. Подайте заявку та бізнес-план через портал Дія.
  3. Пройдіть співбесіду з представниками регіонального центру зайнятості.
  4. Очікуйте рішення. Його повідомлять в особистому кабінеті в Дії.
  5. У разі позитивного рішення протягом 20 днів зверніться до АТ «Ощадбанк», укладіть договір та подайте документи на відкриття рахунку.
  6. Використайте грантові кошти, щоб придбати обладнання, меблі для офісу, сировину, орендувати приміщення. Детальніше тут.

Якщо потрібна консультація, можна звернутися до фахівців центру зайнятості. Також допоможе Освітній серіал про подання грантових заявок.

Олексій, відкрив виробництво картонного пакування в Києві

Олексій планував відкрити власний бізнес із виробництва картонного пакування.

Дізнався про можливість отримати грант для ветеранів на порталі “Дія”. Вже мав бізнес-план, тому вирішив не втрачати можливість — подав заявку і пройшов співбесіду.

Розповідає, що на всіх етапах його супроводжувала співробітниця Київського міського центру зайнятості.

"Там є Анна, не людина — золото. На кожному етапі пояснювала, підказувала. На всі питання чітко відповідала: треба отак і отак", — ділиться Олексій.

Зрештою він отримав грант на 250 тисяч грн у вересні 2023 року. Кошти пішли на розвиток виробництва та розширення асортименту продукції, тому сьогодні має упаковку під все, що завгодно.

"Взуття, постіль, гончарні вироби, одяг, годинники, іграшки — найширший спектр, що тільки може бути", — розповідає ветеран.

На сьогодні в Олексія працює вже три наймані працівники, з яких один зі статусом "ВПО" — це дівчина-переселенка з Маріуполя. Працевлаштування внутрішньо переміщеної особи дало можливість скористатися ще однією програмою Державної служби зайнятості й отримувати компенсацію подвійної мінімальної зарплати. Олексій планує взяти на роботу ще одну людину.

Усім, хто має право скористатися грантовою програмою, підприємець радить не вагатися, а хапатися за можливість розвивати свій бізнес.

Владислав, відкрив кав'ярню у Хотині

Повернувшись додому після демобілізації, наприкінці 2023 року, Владислав відчув потребу зробити щось корисне для рідного міста — хотів відкрити кафе, де містяни могли б зустрічатися у смачній і затишній атмосфері.

Від знайомих дізнався про можливість отримати грант на розвиток бізнесу для ветеранів і вирішив ним скористатися. Ділиться, що значних труднощів у процесі не виникало: подав бізнес-план, один раз його повернули на доопрацювання. Після цього пройшов співбесіду. На всіх етапах супроводжували співробітники центру зайнятості.

Владислав розповідає, що грант на 250 тисяч грн був для нього дуже помічним. Гроші пішли на придбання обладнання, меблів та інвентарю для старту діяльності.

«Напевно, міг би і без грантових коштів відкрити власну справу, але потрібно було б більше часу», — додає ветеран.

Кав'ярня Владислава «Chocolate» відкрила свої двері для жителів Хотина у березні 2024 року. Заклад прикрашають бойові прапори та картина з маками, яку малювала його сестра, коли захисник був на фронті. Гості можуть посмакувати тут безглютеновими та мусовими тістечками, морозивом та бельгійськими вафлями, а також насолодитися різними видами кави та чаю.

Владислав радить усім, хто має можливість отримати грант на власну справу, не боятися діяти.

Наталія, відкрила ательє з пошиття весільних суконь

Наталія — дружина ветерана з Хмельниччини, яка давно мріяла про власний салон із пошиття весільних суконь. Вже мала 3 роки досвіду у цій індустрії. 

Дізнавшись про державну грантову програму, заходилася складати бізнес-план. Але тут зіштовхнулася з труднощами — виникали незрозумілі нюанси в обчисленнях, термінах і сумах.

"Нам допомогли у Хмельницькому обласному центрі зайнятості, все пояснили. Ми переробили, орієнтуючись на рекомендації, і проєкт прийняли", — поділилася Наталія.

Вона отримала грант на 500 тисяч грн і, якщо до цього ще сумнівалася, чи варто починати власну справу, то тепер упевнилася, що точно треба. Пояснює, що без цих коштів могла б іще довго відкладати зі стартом. Натомість гроші дозволили орендувати приміщення, закупити швейне обладнання, сировину і зробити перші кроки.

Сьогодні Наталя має двох найманих працівників й успішно розвиває свій бізнес. Тим, хто так само приглядається до грантової програми для ветеранів, жінка радить насамперед упевнитися, чи точно ви хочете свій бізнес, і далі — детально прописати бізнес-план. Тоді все вийде, переконана вона.