15.12.2020 | 16:47

Центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (далі – ЦПТО ДСЗ) – це спеціалізовані навчальні заклади, основним завданням яких є навчання та перекваліфікація дорослих людей. 

У системі служби зайнятості функціонують 11 ЦПТО і сьогодні вони здійснюють навчання за 95 ліцензованими робітничими професіями та багатьма напрямами курсів цільового призначення.

Мережа навчальних закладів служби зайнятості розросталась за роки. Історія центрів розпочалася в Рівному – там у 1992 році було засновано прообраз нинішнього ЦПТО – «Рівненський обласний учбовий центр», який пізніше став одним із кращих ЦПТО ДСЗ.

У 2008 році було створено Харківський ЦПТО, у 2009 році – Дніпропетровський, Львівський та Івано-Франківський, у 2010 році – Донецький і Сумський, у 2011 році – Луганський та Одеський ЦПТО, а в 2015 році почали працювати Полтавський і Херсонський ЦПТО.

Матеріально-технічна база ЦПТО ДСЗ  відповідає  всім сучасним  вимогам та  стандартам до навчальних закладів. Для навчання слухачів використовується високотехнологічне обладнання та устаткування, а для організації виробничої практики налагоджено тісний  звʼязок з місцевими роботодавцями. 

Викладачі та майстри ЦПТО – фахівці вищого ґатунку, які мають відповідний практичний досвід та активну життєву позицією.

Для зареєстрованих безробітних професійне навчання в ЦПТО ДСЗ здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Строк навчання в ЦПТО в залежності від виду або професії становить  від 0,5 до 11,5 місяців. Після закінчення навчання слухачам  видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. 

Навчальні плани та програми центрів розробляються на основі державних стандартів і погоджуються з роботодавцями. 

Найбільшим попитом у слухачів користуються професії: зварник, кухар, оператор котельні, кравець, продавець та швачка.

А в деяких центрах  готують фахівців за доволі ексклюзивними напрямами. Так, у Донецькому  ЦПТО відбувається підготовка за напрямом «Монтажник сонячних електросистем», у Херсонському ЦПТО - «Засоби сучасної комунікації шляхом інформаційних технологій» та «Навчання проектних менеджерів»; у  Харківському ЦПТО здійснюється навчання за професією “Виноградар”, а у Сумському ЦПТО - «Бджоляр».

Історія центрів професійно-технічної освіти ДСЗ – це історія безперервного розвитку і вдосконалення їх діяльності.

За весь час роботи ЦПТО навчання в них пройшли близько 385 тисяч безробітних. А яскравим свідченням ефективності такого навчання є відсоток працевлаштованих – понад 90% випускників центрів знаходять роботу одразу після закінчення навчання.

Історії колишніх безробітних, які пройшли через навчання у ЦПТО, доводять: змінити своє життя у будь-якому віці можливо. Багатьом центри допомогли знайти своє місце у житті та розкрити внутрішні таланти, про які вони раніше й не здогадувались.