17.01.2023 | 17:47

У 2022 році зусилля Державної служби зайнятості були спрямовані на пом’якшення найскладніших за останні десятиріччя викликів на ринку праці, адже внаслідок спричиненого російським вторгненням економічного спаду багато українців втратили робочі місця, а обсяг вакансій значно зменшився.

Упродовж року послугами служби зайнятості скористалися понад 1 млн українців (при цьому з них майже 900 тис. осіб мали статус зареєстрованого безробітного). Допомогу по безробіттю отримували майже 800  тис. громадян. За сприяння фахівців центрів зайнятості нове робоче місце знайшли 305 тисяч громадян, з них майже 250 тисяч зареєстрованих безробітних. Найбільша кількість безробітних було працевлаштовано у сільському господарстві (23%), переробній промисловості (15%) та у сфері торгівлі (15%).

Кількість вакансій, які надійшли від роботодавців до центрів зайнятості протягом року, становила майже 400 тис. одиниць Більшість вакансій налічувалось на підприємствах переробної промисловості (20%), у сільському господарстві (17%) та торгівлі (14%).

Професійне навчання  за сприяння служби зайнятості проходили 47 тис. безробітних, з них 29 тис. навчалися у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (ЦПТО ДСЗ). Найчастіше навчання здійснювалося за професіями: продавець, тракторист, кухар, швачка, менеджер, адміністратор, водій, касир, перукар, оператор котельні.

У системі служби зайнятості функціонують навчальні заклади (ЦПТО), які забезпечують професійне навчання дорослого населення за 95 ліцензованими робітничими професіями та близько 300 освітніх програм підвищення кваліфікації. У 2022 році в умовах воєнного стану розроблено 17 нових освітніх програм в ІТ напрямку, таких як: основи розробки вебсайтів, створення  об’єктів  та сцен  тривимірної графіки у 3DSMAX, тестування програмного забезпечення, створення додатків в середовищі Unity 3D на С та інші. Також на замовлення роботодавців розроблено короткостроковий курс, актуальний у цей час: “Оператор безпілотного літального засобу (дрону)”.

До громадських та інших робіт тимчасового характеру було залучено 28 тис. громадян. Вони виконували роботи з надання допомоги особам з інвалідністю, людям похилого віку, учасникам АТО, допомагали в геріатричних закладах, займалися благоустроєм територій, упорядкуванням меморіалів тощо.

Окрім цього, люди, які з різних причин залишились зараз без роботи, змогли долучитись до «Армії відновлення» шляхом виконання суспільно корисних робіт з відбудови країни. Понад 4 тис. безробітних були залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру.

У минулому році служба зайнятості також активно долучилася до реалізації двох  урядових програм.

Програма “Власна справа”.

1 липня 2022 року Державна служба зайнятості долучилася до розпочатого урядом проєкту “єРобота”, однією із найактивніших програм якого стала програма з надання мікрогрантів на створення чи розвиток власної справи. 

Сума мікрогрантів за програмою - від 50 до 250 тисяч гривень. Основною вимогою отримання коштів є створення нових робочих місць.

Подати заяву на отримання мікрогранту можна через Портал Дія. До заяви обов’язково додається бізнес-план щодо започаткування нового або розвитку вже діючого бізнесу. 

Рішення щодо надання мікрогрантів приймає Державний центр зайнятості. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в Ощадбанк.

Упродовж трьох років підприємець повертає отриману суму коштів шляхом сплати податків та зборів, передусім за працевлаштованих працівників. 

За півроку дії цієї програми у 2022 році було отримано майже 17 тис. заявок. 

Понад 3 тис. українців отримали грантові кошти, завдяки чому вже почали створювати нові робочі місця.  Передбачається, що в цілому завдяки програмі буде створено  більше 8 тисяч нових робочих місць по наданих грантах. 

Найбільше погоджених бізнес-планів у таких сферах: оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспорту і мотоциклів (29%); переробна промисловість (20%), тимчасове розміщування й організація харчування (13%).

Щодо географічного розподілу, то це Київ, Львів та Рівне. 

На реалізацію програми було профінансовано майже 777 млн грн.

Враховуючи успіх програми, її дію буде продовжено  у поточному році. 

Програма надання компенсації роботодавцю витрат за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. 

Розмір компенсації – 6500 грн. за кожну працевлаштовану особу протягом 2-х місяців. Завдяки програмі понад 10 тисяч роботодавців працевлаштували 18 тисяч переселенців. Профінансовано 200 млн грн. 

Дія програми пролонгована на 2023 рік, а розмір компенсації збільшено до 6700 за кожну особу. 

Незважаючи на серйозні виклики та складні умови, в яких доводилося працювати у минулому році, Державна служба зайнятості продовжує системно та ефективно надавати послуги тим, хто їх потребує.

Особливо це стосується ключових напрямів її діяльності - пошуку роботи для безробітних та підбору працівників для роботодавців. Постійний розвиток, запровадження нових сервісів та модернізація технологічних процесів забезпечують здатність служби зайнятості надійно виконувати покладені на неї завдання. Ми віримо в те, що набуте відчуття єдності допоможе якнайшвидшому завершенню війни та початку повоєнного відродження, в контексті якого повна й гідна зайнятість відіграватиме ключову роль.